AK Parti’li Kurtulmuş’tan Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili açıklama

Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle; (Rusya-Ukrayna barışını kim istemiyor?) Savaş çok büyük bir global tehdit oluşturuyor. Bunu görmek lazım. Türkiye olarak müzakere masası her iki tarafın onurunu da korumak kuralıyla kurmak lazım. Cumhurbaşkanımızın her iki başkanın ülkeleriyle konuştuğunu biliyoruz. Muhakkak mevzularda aralık alındı son noktaya geliniyordu sonra birden savaşın hızlandığın görüyoruz. Füze kriziyle birlikte nasıl ani biçimde denetim dışına çıkabileceği görülmüş oldu. Bu savaş Rusya ile Ukrayna ortasında değil bu, Rusya ile Batı ortasındaki bir savaş. ABD ve Avrupa’daki kimi ülkeler Ukrayna’yı destekleyerek bu savaşın uzamasıyla ilgili bir süreci başlatıyorlar. Bizim istediğimiz bu savaşın sonlanması. Birileri savaşı bitirmemek için çabalıyor.

Savaşın devamında sahiden hiç kimseye yararı gelmeyecektir. Çok daha berbat krizlerle karşılaşabiliriz.

Türkiye’nin barış için samimi adımları sürüyor. Bu süreçte gördük ki Türkiye’de öbür her iki ülkeyle görüşen öbür bir ülke yok. Türkiye’nin bu türlü bir gücü var, bu türlü bir imkanı var.

Bu savaşın devam etmesi ABD tarafından yeni bir devri de bir biçimde ortaya koyuyor. NATO’nun beyin vefatı gerçekleşmitşir’ diyen Avrupalı, ABD var. Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte sahiden Avrupa’da NATO’nun güçlendirilmesi… ABD bu manada yeni bir periyodu başlatmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir