Alman Bild yapay zekaya geçiyor: Yüzlerce çalışan işten çıkarılabilir

Gazetenin sahibi ve Avrupa’nın en büyük medya yayıncısı Axel Springer SE, işçiye gönderdiği bir e-postada, gazetenin “dijital dünyada yapay zeka ve otomatik süreçlerle gerçekleştirilen vazifeleri olan meslektaşlarıyla ne yazık ki yollarını ayıracağını” söyledi.

Rakip Frankfurter Allgemeine gazetesinin (FAZ) gördüğü e-postaya nazaran, “editörler, matbaa çalışanı, alt editörler, düzeltmenler ve fotoğraf editörlerinin rollerinin bugün olduğu üzere artık var olmayacağını” söyledi.

Mesaj, Şubat ayında Genel Müdür Mathias Döpfner tarafından Bild’in “tamamen dijital bir medya şirketi” olacağına dair yaptığı duyurunun akabinde geldi.

Döpfner, ChatGPT üzere yapay zeka araçlarının “bağımsız gazeteciliği hiç olmadığı kadar güzel hale getirebileceğini yahut yerini alabileceğini” söyledi.

Alman Gazeteciler Derneği (DJV), Springer’in planlarını eleştirdi.

Hareketin “sadece çalışanlara karşı antisosyal değil, tıpkı vakitte ekonomik olarak da son derece aptalca” olduğu belirtildi.

Springer, yapay zekaya bakan ilk haber yayıncısı değil.

BuzzFeed, bu yıl yapay zekayı, içeriği “geliştirmek” için kullanmayı hedeflediğini duyururken, İngiltere’deki Daily Mirror ve Daily Express de yapay zeka kullanımını araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir