Borsada, yarınki işlemlerde 6 günlük takas süresi

Borsa İstanbul‘da, tatil nedeniyle Ramazan Bayramı öncesi nakde dönmek isteyen pay senedi yatırımcıları için bugün son baht olarak dikkati çekiyor.

Bu hafta perşembe günü Ramazan Bayramı nedeniyle 3,5 günlük tatile girecek olan Borsa İstanbul’da, yarın gerçekleştirilecek süreçlerin takası 24 Nisan Pazartesi gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul’da, 19 Nisan Çarşamba ve 20 Nisan Perşembe günü yapılacak süreçlerin takası ise 25 Nisan Salı günü yapılacak.

Borsa İstanbul hisse piyasalarında süreçlerin takası “T+2″de, yani sürecin gerçekleştiği günden iki süreç günü sonrası çalıştığı için bugün gerçekleştirilen bir pay senedi sürecinin tahsilat ve ödemesi çarşamba günü yapılacak, yarın süreç yapan yatırımcının tahsilat ve ödemeleri ise 6 gün sonraya, 24 Nisan’a kalacak. Yatırımcı bu hafta çarşamba ya da arife günü geçekleştirdiği süreçlerin nakit gerçekleşmesi için ise 25 Nisan Salı gününü bekleyecek.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi cuma günü satış yüklü bir seyir izlemesinin akabinde 13.30 prestijiyle evvelki kapanışın yaklaşık yüzde 0,7 üzerinde 5.130 düzeyinde bulunuyor.

Arife günü borsada süreçler 12.40’a kadar gerçekleştirilebilecek

Arife günü 3,5 günlük tatil öncesinde Hisse Piyasaları saat 09.40’ta açılış seansı ile güne başlayacak ve daima müzayede süreçleri 10.00 ila 12.30 saatleri ortasında gerçekleştirilecek.

Kapanış seansı, buyruk toplama ve kapanış fiyatından süreçler ise saat 12.30 ile 12.40 ortasında yapılacak.

Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ise arife günü süreçler saat 09.30’da başlayacak ve seans, hisse kontratları, endeks ve öteki kontratlarda saat 12.40’ta sonlanacak.

Borçlanma Araçları Piyasası’nda perşembe günü tıpkı gün valörlü Repo Karşılığı Menkul Değer Bildirimi süreçleri 11.50’ye kadar, başka tıpkı gün ve ileri valörlü süreçlerin hepsi saat 11.30’a kadar yapılacak.

Ramazan Bayramı tatili bitimine kadar borsanın süreç ve tatil günleri ile gerçekleşen buyrukların takas günleri şöyle:

18 Nisan 19 Nisan 20 Nisan 21 Nisan 22 Nisan 23 Nisan 24 Nisan
Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi
Borsa Açık Açık Yarım gün Kapalı Kapalı Kapalı Açık
İşlemlerin takas zamanı 24 Nisan 25 Nisan 25 Nisan
Kaynak: AA / Murat Aslan – İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir