Financial Times’tan Erdoğan hakkında dikkat çeken başyazı

İngiltere’nin saygın ve esaslı gazetelerinden Financial Times, dikkat alımlı bir başyazı yayınladı. Yazı işleri imzasıyla yayınlanan makalede, “Dünyanın yeni tertibi ve orta güçlerin yükselişi” başlığı kullanıldı. Makalede büyük güçler ortasında yaşanan rekabetin ortada kalan ülkeler için yeni fırsatlar doğurduğuna değinildi.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyonda ABD ve Avrupa ülkelerinin de taraf olduğuna değinilirken Çin ile Tayvan ortasındaki tansiyonda de ABD’nin taraf olduğu hatırlatıldı. Makalede, “ABD önderliğindeki batılı ittifak ile Rusya-Çin eksenin rekabet devam ederken bu durum “ara güçler” için de fırsatlar ve tehditler oluşturuyor. Washington, Brüksel, Pekin ve Moskova dünyaya istikamet vermeye çalışırken ortada kalan Türkiye, Suudi Arabistan, Endonezya ve Güney Afrika üzere ülkelere daha fazla dikkat göstermeliler” yorumu yapıldı.

“ÜLKESİNDE BASKI ALTINDA AMA…”

Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan için başka bir paragraf açıldı. Financial Times’ta yayınlanan tahlilde, “Türkiye’nin otoriter Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkesinde baskı altında. Ama milletlerarası arenada elini yetenekli kullandı ve kimi vakitlerde ise kıyasıya kullandı. NATO üyeliğine karşın Türkiye batının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmadı. Erdoğan hükümeti ayrıyeten Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini engelledi ve müttefiklerinden talepleri oldu” yorumu yapıldı.

Makalede Rusya-Ukrayna savaşı hasebiyle Türkiye’nin elinin kuvvetlendiğine dikkat çekilirken, “Türkiye, Ukrayna savaşı Ankara’ya sahiden bir avantaj sağlarken jeopolitik kozunu kullanabilir. Türkiye Karadeniz’de tahıl mutabakatına arabuluculuk yaptı ve bu durum dünya genelinde besin fiyatlarının artmasını yavaşlattı. Türkiye gelecekteki barış müzakerelerinde de değerli bir rol oynayabilir” tabiri kullanıldı.

Financial Times’taki yazıda Suudi Arabistan, Endonezya ve Güney Afrika da gündeme gelirken, “Bu ülkeler kendi durumları ile ilgili dikkatlice düşünmeliler. Ekonomik çıkarlarını düşünmeleri ve batının ikili standardını lisana getirmeleri mantıklı. Ancak Rusya ve Çin’in denetimsiz saldırganlığı Türkiye, Endonezya, Hindistan ve Körfez ülkeleri üzere ülkeleri de eninde sonunda tehdit edecektir” yorumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir