İspanya ‘cüce boğa güreşi’ni yasakladı: ‘Geçmişi alt ettik’

İspanya parlamentosu, ‘cüce boğa güreşi’ etkinliklerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Böylece, ülkenin maddeleri Avrupa Birliği’nin (AB) engellilere karşı ayrımcılıkla çabaya ait önergeleri ile uyumlu hale getirilmiş oldu. Hak örgütleri de kararı memnuniyetle karşıladı.

The Guardian gazetesinin aktardığına nazaran, tarihi on yıllar öncesine dayanan bir ‘gelenek’ olan ‘cüce boğa güreşleri’ sırasında cüceler itfaiyeci ya da palyaço üzere giyiniyor ve boğaları öldürmeden peşlerine düşüyordu.

‘İNSANLARIN BİZE DUYDUĞU HÜRMET ETKİLEYİCİYDİ’

27 Nisan Perşembe günü kabul edilen yasa ile ilgili açıklama yapan İspanya Kraliyet Engellilik Kurulu Genel Yöneticisi Jesus Martin, “İspanya’nın geçmişini alt ettik” dedi.

İspanya parlamentosuna yasa tasarısını onaylaması tavsiyesinde bulunan Kraliyet Engellilik Heyeti’ne başkanlık eden Martin, “Cüceliği olan beşerler ile ülkemizin meydanlarında alay ediliyordu. Bu yolla farklılıklar ile dalga geçmekte bir sorun olmadığı fikri de jenerasyondan kuşağa aktarılıyordu” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, kelam konusu etkinliklere katılan bireyler İspanya parlamentosu önünde protesto gösterisi düzenleyerek kararı kınadı. Cüce boğa güreşçisi Daniel Calderon, “İnsanların aşağılandığı ya da onlara gülündüğü varsayımında bulunuyorlar. Halbuki tam aksisi: Bize duydukları hürmet etkileyici” değerlendirmesini yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir