Kaan Ayhan: Türkiye’ye gelirsem Galatasaray’a gelirim diye karar vermiştim

Yeni dönem hazırlıklarını Avusturya’da sürdüren Galatasaray’da başarılı defans oyuncusu Kaan Ayhan, kampta İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine çalışmalar, transfer süreci, amaçları ve hayalleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hazırlıkların çok âlâ gittiğini tabir eden Ayhan, “Hull City ile oynadık, burada da bir hazırlık maçı yaptık. İki maçı da uygun oynadığımızı düşünüyoruz. Hatta Hull City bence galibiyetti, son 5 dakika bizi üzdü fakat onun haricinde çok uygun geçiyor. Arkadaşlık, kalite, her şey üst düzeyde. O yüzden biz çok mutluyuz” diye konuştu.

Oynadıkları iki hazırlık maçında performansını pahalandıran 28 yaşındaki futbolcu, “Önemli olan hazırlık maçları değil, lig maçları natürel ki. Benim adıma da güzel başlangıç olduğunu düşünüyorum. Kadro arkadaşlarımla saha içinde daha çok müddet geçirebildim. Birbirimize daha çok alıştık. Defansif manada da çok düzgün işler yaptığımızı düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“Benim için asıl süreç artık başlıyor”

Galatasaray’a transfer sürecini anlatan başarılı defans oyuncusu, “Kolay bir karar değildi. Kulübe baktığınızda kolay karardı ancak şampiyonluğa giden bir ekip, oturmuş bir kadroya devre ortasına gelmek bence çok sıkıntı bir iş. Bunu biliyordum. Bilerek bu kararı aldım. Ben Galatasaray’a şampiyonluk yolunda ne kadar yardım edebilirsem etmek istedim. Umarım benim de katkım olmuştur. Saha içinde istediğim üzere mühlet geçiremedim lakin tekrar de kadro olarak başarılı olduk. Bunun da devamı gelir inşallah. Bonservis de artık Galatasaray’da. Çok memnunum. Benim için asıl süreç artık başlıyor” sözlerini kullandı.
İlk günden beri ekiple birlikte olduğu için memnun olduğunu aktaran Kaan Ayhan, “Özellikle defans oyuncusu olarak kimi düzeneklere alışmanız gerekiyor. Bu süreci çok güzel pahalandırmak istiyoruz. Beklentileri de kendi adıma ve kulüp ismine arttırmak istiyorum” dedi.

“İnanılmaz bir gündü”

Kaan Ayhan, Süper Lig şampiyonluğu için ise, “İnanılmaz bir gündü. Kazandığımız bir derbiyle dönemi bu türlü kapatmak inanılmaz bir şeydi. O günden aklımda çok ayrıntılar kalıyor ki, hala bazen o günleri düşünüyorum. Benim için ve herkes için o dönem geride kalmıştır. Biz ileriye bakıyoruz. Mümkün olduğu kadarıyla daha büyük muvaffakiyetleri tekrarlamak ismine burada çalışıyoruz. İnşallah elimizden geldiği kadar başarırız” diye konuştu.

“23 numarayı bilerek seçtim”

Galatasaray’ın 23. şampiyonluğu ve geldiğinde de 23 numaralı formayı almasının hatırlatılması üzerine 28 yaşındaki futbolcu, “Benim favori numaram 5. O da Lucas Torreira’daydı. Birkaç alternatif vardı. Bu alternatiflerin ortasında olan 23 numarayı bilerek seçtim. 2023’te 23. şampiyonluğu kutlamak ismine hayaller kurdum. O yüzden bu kararı verdim. İhtimal de vardı, o yüzden o denli bir karar aldım. O numara ile inşallah devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
Kaan Ayhan, sarı-kırmızılı forma ile Başakşehir’e karşı oynanan Türkiye Kupası maçında attığı birinci golü için, “Bir yandan o an çok kıymetliydi. Ali Sami Yen’de gol atmak Beklemediğim bir şeydi. Tabi ki duran toplarda kendimden beklentilerim var fakat beklemediğim bir şeydi. Keşke maçta galibiyetle bitseydi. O vakit daha da hoş bir anı olacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

“Sorumluluk almak istiyorum”

Galatasaray’daki gayelerini anlatan Ayhan şunları söyledi:

“Galatasaray’da şampiyon olmak, bunu başardım. Başardığımızdan ötürü gurur duyuyorum. O yarım yıllık süreç, planlanmış bir süreçti. Oturmuş bir kadroya geldim. Kendi adıma da daha kıymetli adımlarım var. Onlar için çalışıp, çabalıyorum. İnşallah bunları da taraftarlarımız görür. Nando (Muslera) üzere büyük isim varken, bu grupta kaptanlık bandına göz dikmem. Bir formda de sorumluluk almak istiyorum. Bu grubun ağabeylerinden biri olarak, birinci dönem vazife biraz saha dışına düştü fakat saha içinde de daha çok sorumluluk taşımak istiyorum. Kendimi de buna hazır görüyorum. Ulusal grupta yaptığım üzere burada da bir gün daha kıymetli vazife almayı planlıyorum. Her şeyden kıymetli doğal ki performansımı daha da arttırmak istiyorum. Grup arkadaşlarıma yardımcı olmak istiyorum. Geçtiğimiz dönem yaşadığımız başarılarla birlikte bunu tekrarlamak istiyoruz.”

“Nelsson ve Abdülkerim ile tıpkı karaktere sahibiz”

Takımdaki defans oyuncuları Abdülkerim Bardakcı, Victor Nelsson ile birlikte yaşadıkları forma rekabeti için de konuşan 28 yaşındaki futbolcu, “Üçümüz de birebir karaktere sahibiz. Ben o denli düşünüyorum. Saha dışı pek çok konuşmayan ancak saha içi daha da hırslı, agresif bir karaktere sahibiz. Ben o denli düşünüyorum. Üçümüz de birbirimize hürmetimiz sonsuz. Çok konuşmadan güzel anlaşıyoruz. Rekabet değerli bir şey. Sizin performansınıza arttırmanız için değerli olan faktörler. O yüzden yeterli ki varlar. Güzel ki bu rekabet de var. İnşallah hepimiz sağlıklı bir formda bu rekabeti sürdürürüz” biçiminde konuştu.

Fenerbahçe derbisi

Görev aldığı Fenerbahçe derbisinde neler hissettiğinin sorulması üzerine başarılı defans oyuncusu, “İsterdim ki 90 dakika o hissi tanım edeyim lakin 10 dakika oldu. Stattaki atmosfere baktığınızda 3-0’dan sonra bir rahatlık da çökmüştü. Herkes sevinçliydi. Ben de o sevinçle oyuna girdim. Mümkün olduğu kadar tadını çıkarmaya çalıştım. Hoş bir gündü. Olağan derbide 90 dakika oynamaktan hoş bir şey olduğunu düşünmüyorum” diye karşılık verdi.

“Okan Hocamızın bize verdiği inancı geri ödemek istiyoruz”

Kaan Ayhan, Teknik Yönetici Okan Buruk’un oyuncularına yakın bir hoca olduğunu söz ederek, “Kendisi de İtalya’da geçirdiği vakitten ötürü farklı lisanlarda anlaşabiliyoruz. O yardım ediyor. Okan Hoca ile çok âlâ, çok profesyonel bir bağımız var. Daha da değerli adımlar atmak istiyoruz. Hocamızın bize verdiği itimadı geri ödemek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Düsseldorf ile kazandığım şampiyonlukla ileriye yanlışsız adımlar attığımı düşünüyorum”

Kariyerindeki dönüm noktalarını aktaran Ayhan, “Benim aklımda 2-3 periyot noktası olduğunu düşünüyorum. Birincisi Düsseldorf’taki 2. Lig şampiyonluğumuz. O öz inançla ileriye hakikat kıymetli adımlar attığımı düşünüyorum. Esasen taraftarlarla sokakta karşılaştığımızda Fransa maçları akıllarına geliyor. Benim de aklımdan gitmiyor. Sağ olsunlar hatırlatıyorlar. 2 Fransa maçı, Galatasaray ve Düsseldorf’ta yaşadığım şampiyonluklar, çok büyük kritik anlar olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Süper Lig ile Almanya ve İtalya ortasında kalite olarak fark olduğunu düşünmüyorum”

Oynadığı Almanya Bundesliga ve İtalya Serie A ile Muhteşem Lig’i karşılaştıran Kaan Ayhan, “Bazen medyanın ve kendi milletimizin büyüttüğü kadar aslında çok üst seviye fark yok. Bizim takımıza baktığınızda birebir o liglerde oynayan futbolcular artık gelip, bizim kadrolarda oynuyor. En son transferimiz Angelino ile 2-3 sene evvel Bundesliga’da karşılaştık, artık bizim takımımızda. Tüm lig için geçerli. Kalite olarak, ferdi olarak fark olduğunu düşünmüyorum. Taktik manada kısa vakitte rakip ekiplerde bazen oyundan kopmalar gördüm. Bizim önümüzde gideceğimiz uzun bir yol var. Çok da mümkün olmayan bir şey değil. Türkiye’deki gerilim düzeyi, İtalya ve Almanya’ya nazaran biraz daha yüksek. Kendi adıma konuşuyorum, İtalya’da bu biraz eksikti. Orada maçlar o manada daha rahat geçiyordu. Burada bilhassa Ali Sami Yen’de ekstra motivasyon oluyor. Farklı bir atmosfer yakalıyorsunuz. Statta performansınızın arttırabileceği güç oluyor. Benim hoşuma giden bir şey” biçiminde konuştu.

“Türk oyuncuları yetenekli, topa çok hakim olan oyuncular”

Almanya’da Türk bir futbolcu olarak oynamanın zorlukları olup, olmadığının sorusuna Ayhan, “Futbolun yaşattığı zorlukları oldu. Profesyonel yapmak istiyorsanız bir tek futbol değil, Almanya yada Türkiye değil, profesyonelleştirmek istiyorsanız kimi zorluklar sizi bekliyor. O yüzden ekstra bir zorluk denk geldiğini diyemem. Mesela Almanya’da kıymetli yetenekli futbolcularımız var. Hepsi A kadroya yükselmeyi başarıyor. İnşallah bunun da devamı gelir. Ulusal kadro sürecimde de daima diyordum, Türk oyuncuları yetenekli, topa çok hakim olan oyuncular. Bazen oyun anlayışından kaybediyoruz üzere. Bunu inşallah daha çok geliştiririz. Ben çok umutluyum o mevzuda, daha da ilerleyebileceğini düşünüyorum. Artık en son transferleri gördük, Arda üzere. Bu daha evvelce başlayan bir şey. Artık mesela ulusal kadroya baktığınızda çabucak hemen yarısından fazlası yurt dışında oynuyor. Bu çok değerli bir şey. İnşallah daha da devamı gelir. Zira hak ettiğimiz yerlere gitmek istiyoruz. İnşallah genç yeteneklerimizle bir arada bunu maksat alırız” açıklamasında bulundu.

“Galatasaray’da göstereceğim futbolumla ulusal gruba tekrar girmek istiyorum”

A Ulusal Futbol Ekibi ile ilgili gayeleri için ise 28 yaşındaki futbolcu, “Milli ekiple ilgili son 2-3 kamp ile ilgili bir şey diyemeyeceğim. Maalesef 7-8 sene sonra birinci sefer bir kampa katılmadım. Natürel ki birinci başta üzdü lakin ben önüme bakmak istiyorum. Galatasaray’da göstereceğim futbolumla ulusal gruba tekrar girmek istiyorum. Açıkçası maalesef bunu altını çizerek diyorum; Euro 2020 hala beni üzen bir şey. O yüzden tekrar bir turnuvaya katılıp, halkımızı daha memnun etmek istiyorum” dedi.

“Şampiyonlar Ligi’ni çok özledim”

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde oynamayı çok özlediğini vurgulayan Kaan Ayhan, “Şimdi rakibe de bağlı. Baktığınız vakit play-offlarda çok değerli gruplarla karşılaşabiliyorsunuz. Biz kendimize güveniyoruz. Ben mesleğim başında Şampiyonlar Ligi oynamıştım. Oraya geri dönme bahtı olursa, o bahtı almak isterim. Avrupa Ligi de baktığınızda 6-7 sene evvelki üzere değil. Neredeyse Şampiyonlar Ligi seviyesinde bir lig olmaya başladı. Biz bu iki ligden birisinde çok kıymetli başarılara imza atmak istiyoruz. Alışılmış ki play-offlardan en uygun halde gidip, Şampiyonlar Ligi’ne gitmek istiyoruz. Esasen takım da o yönelik kurulmuş, muhakkak. İnşallah nasip olur” diye konuştu.

“Galatasaray’ın tarihinde kaleciler daima çok değerli isimler olmuştur”

Uruguaylı kaleci Fernando Muslera üzere ismin önünde oynamanın neler hissettirdiğinin sorulması üzerine Ayhan, “Fernando Muslera bu ekibin kaptanı. Bu ekipte bu sene herhalde 6. şampiyonluğunu yaşadı. Kulübün tarihinde çok değerli bir kaleci. Galatasaray’ın tarihinde kaleciler daima çok değerli isimler olmuştur. Muslera’da da bu isimlerin ortasında. Ayağına çok hakim. Bu bizim için kıymetli. Biz grup olarak pres yapıyoruz, mümkün olduğu kadar topa sahip olmak istiyoruz. Bunun için de Muslera üzere bir kaleciye gereksiniminiz var. Hepimiz Muslera’nın burada olmasından ötürü çok memnunuz ve gurur duyuyoruz” diye yanıt verdi.

“Türkiye’ye gelirsem, Galatasaray’a gelirim diye kararımı çok erkenden vermiştim”

Geçmiş periyotlarda de Türkiye’den teklifler aldığını söyleyen sarı-kırmızılı futbolcu, “Avrupa’da oynayan bir ulusal futbolcu olarak daima arayan, soran oldu. O devirde Galatasaray ile daima görüşüyorduk. Benim için de aslında Türkiye’ye gelirsem, Galatasaray’a gelirim diye kararımı çok erkenden vermiştim. Transferin ne vakit olacağını bilmiyordum ya da hiç olur mu onu da bilmiyordum. Sassuolo’da o denli bir imkan oldu. Sonunda transfer de çok şükür oldu. Buraya gelebildik” sözlerini kullandı.

“Mert çok kaliteli bir oyuncu”

İtalyan grubu Sassuolo’da bir arada forma giydikleri ulusal futbolcu Mert Müldür ile görüştüklerini ancak transfer konusunda olmadığını aktaran Kaan Ayhan, “Mert ile en son yaz tatilinde görüştük. Orada aile ortamı, arkadaş ortamı derken bu türlü şeyler çok konuşulmuyor. Mert’i yalnızca maçlardan değil, günlük hayatta da çok yeterli tanıyorum. Kalitesi de zati aşikâr. Benim onun işine karışmam yanlışsız olmaz. Ben gerçek bulmuyorum. Kendinin tahminen kimi soruları olur, tahminen yardıma muhtaçlığı olur, her vakit ağabeyi olarak beni arayabilir, zati kendisi de biliyor. Bilmiyorum kendisini daha çok Avrupa’yı mı uygun görüyor yoksa farklı fikirleri mi var. Mert çok kaliteli bir oyuncu. Emin hakikat kararı sonunda verir” açıklamasında bulundu.

“Daha kıymetli başarılara imza atmak için çalışıyoruz”

Galatasaray taraftarları da bildiri gönderen Ayhan, “Öncellikle geçen sezonki dayanağınız için teşekkür ediyorum. Azerbaycan’a gittiğimizde, Avusturya’ya geldiğimizde dayanağınızı her vakit hissediyoruz. İnşallah bu dayanağın de devamı gelir. Biz kadro olarak sizi daha da keyifli ederiz. Biz yalnızca ekip olarak değil, topluluk olarak, kulüp olarak daha kıymetli başarılara imza atmak için burada çalışıyoruz. İnşallah elimizden geldiği kadar bunu yapacağız” dedi.

“İstanbul’da çok mutluyum”

Son olarak İstanbul’daki hayat hakkında konuşan 28 yaşındaki futbolcu, “Trafik sorun değil. Dışarı çıkacağınız vakitleri âlâ planlamanız gerek. Ben İstanbul’da çok memnunum. İtalya’da Modena küçük bir kent. Hoş bir kent lakin kısıtlı bir hayatı var. İstanbul o bahiste hem aile hayatı için hem de kendim ismine çok daha hoş kent. Kimilerine tehlikeli bir yer diye latife yapıyorum. İstanbul’da yaşamamış olsak burada daha rahat oluruz lakin İstanbul’daki hareketliliğini insan tabi özlüyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir