Kısırlığın çaresi çayda saklıymış! ‘Erkekler için sınır haftada 3 gün’

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen fakat keyifli sona ulaşamayan pek çok çift, doktor kontrollerinde benzer sağlık sıkıntılarıyla karşılaşıyor. Bunlardan biri de hareketsiz ömür ve yanlış beslenme üzere faktörlerin yol açtığı, erkek kısırlığında ön plana çıkan sperm sayısındaki azalma. İsmi son yıllarda Kovid-19 ile anılan Çin’in Wuhan kentindeki Hubei Üniversitesi araştırmacılarına nazaran bu değerli sorunun tahlilinde çay kıymetli bir role sahip. Yapılan araştırmalardan elde edilen son bilgiler, haftada en az üç gün çay içen erkeklerin sperm sayısında önemli artış yaşandığını ortaya koydu.

Kısırlık hadiselerinin yaklaşık yüzde 40’ı erkeklerde görülen sorunlar sonucunda yaşanıyor ve bu sorunların en başında ise sperm azlığı geliyor. Bir erkekte mililitrede ortalama 15 milyon yahut üzeri sperm hücresi bulunmalı. 15 milyondan daha az spermin bulunması oligospermi, spermin hiç olmaması ise azospermi (azoospermia) olarak isimlendiriliyor.

10 YIL İÇENLER YÜZDE 15 DAHA ŞANSLI

Çin’deki araştırmacılar, yaklaşık bin 400 erkeğin sperm kalitesini mercek altında aldı. Sonuçlar çarpıcıydı. Çay içen erkeklerin daha yüksek sperm konsantrasyonuna ve sperm sayısına sahip olduğu ortaya çıktı.  Araştırmacılar, haftada en az üç gün çay içenlerin yüzde 5 daha yüksek sperm sayısına ve yüzde 0.4 daha fazla konsantrasyona sahip olduğunu tespit etti. Haftada üç günden daha az çay içenlerin hiç çay içmeyenlerle birebir sonuçlara sahip olduğu fark edildi. Araştırma grubu ayrıyeten 10 yıl yahut daha uzun müddet çay içenlerin, çay içmeyenlere nazaran yüzde 15.3 daha yüksek sperm konsantrasyonuna sahip olduğunu da keşfetti.

Son yıllarda dünya genelinde erkeklerin sperm sayısı konusunda önemli sorunlar yaşamaya başladığını, erkek kısırlığına yol açan en büyük sebebinin de toksik beslenme üslubu olduğunu söyleyen Dr. Buğra Adil Buyrukçu, “Yabancı hususlar ve ağır metallerin bedenimize verdiği ziyan sonucu yaşanan oksidasyon sperm sayısını ve hareketini azaltıyor” dedi.

Kısırlık tedavileri üzerinde çalışmalar yapan İmmünoloji Uzmanı Akupunkturist Dr. Buğra Adil Buyrukçu, cep telefonlarının da sperm sayısını nasıl etkilediğini şu sözlerle anlattı:

“Cep telefonlarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar, bilhassa bu aygıtların pantolon cebinde taşınmasının sperm sayısını olumsuz istikamette etkilediğini gösteriyor. Yani manyetik alanların sperm sayısını negatif istikamette etkilediğini söyleyebiliriz.”

YEŞİL ÇAYIN TESİRİ HEPSİNDEN FAZLA

Antioksidan özelliğe sahip yeşil çayın yüksek seviyede sperm artırıcı tesir gösterdiğine değinen Dr. Buğra Adil Buyrukçu, “Düzenli biçimde yeşil çay tüketimi bedende oksidasyona yol açan beslenme usulü ve çevresel faktörlerin tesirlerini azaltıyor. Adeta bedeni temizleyip arındırıyor. Sperm sayısında azalma kelam hususuysa en başta yeşil çay, sonrasında ise beyaz çay ve siyah çaya başvurularak sperm sayısında dolaylı bir artış sağlanabilir” bilgisini paylaştı. Yeşil çayın sperm artırıcı özelliğinden faydalanmak için araştırmada da belirtildiği üzere haftada en az 3 gün yeşil çay tüketiminin koşul olduğunu da ekleyen Buyrukçu, bu tüketimin haftada 3 günden az olması durumda olumlu sonuç alınamayacağını da vurguladı. 

ÇİĞ YENİRSE SPERM ARTIYOR 

Sperm sayısının artmasında sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz olduğunu lisana getiren Dr. Buyrukçu, şu reçeteyi de paylaştı:

“Sperm üretiminde bedenin muhtaçlık duyduğu vitamin ve minerallerin şahıslara verilmesi gerekiyor. Örneğin ceviz, kabak çekirdeği ve kalın kabuklu çerezler üzere selenyum mineralinden güçlü besinler bu listenin en başında yer alıyor. Mesela keçiboynuzunu çiğ tüketmek sperm hareketini dayanılmaz artırıyor. Ay çekirdeği, çiğ zeytinyağı ve tereyağını sade yağ haline getirerek tüketmek de yüksek oranda tesir sağlıyor.”

Antioksidatif etkiyi artıran besinlerin başında koyu yeşil yapraklı sebzelerin geldiğini söyleyen Buyrukçu, “Ispanak, pazı, marul, kırmızı lahana, beyaz lahana, brokoli ve karnabahar üzere sebzelerin çiğ yenmesi de sperm sayısına büyük katkı sunuyor” diye konuştu.

ŞEKER YERİNE KALİTELİ BAL YAHUT PEKMEZ

Şekerden güçlü beslenmenin hem sperm sayısı hem de sperm hareketliliği üzerinde büyük bir kayıp yarattığını açıklayan Dr. Adil Buğra Buyrukçu’nun değerli bir tavsiyesi de var. Tatlı bir şeyler hazırlanacağı vakit üretiminde kaliteli bal, pekmez yahut stevia biçimi bir tatlandırıcının kullanılmasının çok yararlı olacağına dikkat çeken Buyrukçu, spermin daha kaliteli hale getirmek için demir ve çinkodan güçlü besinler tüketmenin çok değerli olduğunu tabir etti. Tam da bu noktada devreye sakatatların girdiğini vurgulayan Dr. Buyrukçu, “Sakatatları kızartarak değil, sote halinde tüketin. Çok yararını göreceksiniz” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir