Okan Buruk: Gerçek karakterimizi ortaya koyduk

Spor Toto Muhteşem Lig’in 13’üncü haftasında oynanan derbi maçında Beşiktaş’ı kendi alanında 2-1 mağlup eden Galatasaray’da teknik yönetici Okan Buruk, karşılaşmanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Galatasaray’da teknik yönetici olarak birinci derbi maçına çıktığını hatırlatan Okan Buruk, “Futbolculukta da birinci derbi maçım Beşiktaş’a karşıydı. Maçtan evvel rakiple ilgili niyetimiz, Redmond’la başlarlarsa sağ tarafı tesirli kullanırlar, Cenk’le soldan gelirler diye düşündük. Birinci 11’i görünce Cenk’le sağda başlayacaklarını gördük. 2-1’den sonra 4-4-2’ye dönene kadar daha çok uzun toplarla oynadılar, vakit zaman da üstünlük sağladılar. Bilhassa 2-1’den sonra çok durum bulduk. Skorun daha farklı olması gerekirdi. İkinci yarı 2-1 öne geçtikten sonra gerçek karakterimizi ortaya koyduk. Bizim için değerli bir galibiyet. Yalnızca bir galibiyetti ancak bizim için Beşiktaş üzere bir grubu yenmek değerli. Taraftarlarımıza takviyeleri için teşekkür ederim. Daha çok gol atmamız lazım. Bugün de 2 tane direkten dönen topumuz var, kaçan konumlarımız var. Maçları daha erken bitirebiliriz. Önümüzdeki hafta da çok sıkıntı bir maç bizi bekliyor. Genel olarak baktığınızda bu kadar şiddetli bir fikstür oynayıp, puan istediğimiz üzere olmasa da ileriye dönük bir şeyler yapabileceğimizi gördük” tabirlerini kullandı.

“ÇOK DEĞERLİ BİR GALİBİYETTİ”

“Biz yeterli çalışan, düzgün oyuncuların yanında güzel karakterlerin olduğu bir takımız” diyen Buruk, şöyle konuştu:
“Bizi dışarıdan farklı biçimde göstermeye çalışan çok fazla insan var. Galatasaray kadrosu hem disipliniyle hem kadro arkadaşlığıyla hem birlikteliğiyle uygun bir küme. Onlarla çalışmaktan ötürü çok memnunum. Aklımızı, zekamızı da alana koymalıyız diye söylemiştim. Maçı daha hakikat bitirmeyi başardık. Maç 2-1’di, rakibimizin baskısı vardı. Bugün maçı bitirdik, Alanya maçında bunu yapamamıştık. Kadro olma olgusu her vakit üste gidiyor. Kazandıkça oyuncular birbirine daha çok sarılıyor. Bugün bu manada çok kıymetli bir galibiyetti. Başakşehir maçında da 3 puan için elimizden geleni yapacağız.”

“BÜYÜK EKİBE YAKIŞIR BİR OYUN OYNUYORUZ”

Büyük gruba yakışır bir oyun oynadıklarının altını çizen Okan Buruk, “Alanya maçında bunu gördük. 30 dakika insanları çok keyifli edecek her şey vardı. Bir hakem kusuru bize burada iki puanı kaybettirdi. Bunun yanında baktığınızda bu kaliteyi her vakit ortaya koymalıyız. Karagümrük maçında 2-0 kazandık, 35 şut atmışız, beşerler mutsuz. Herhalde 100 şut falan atmamız gerekiyor. Rakip 10 kişiydi diyorlar. Biz 10 kişi kalınca o denli olmuyor. Büyük grup önde baskı yapar, topa sahip olur, hamle yapar, rakip ceza alanı içinde çoğalır. Bizim şu anda sergilediğimiz sayılar bunu gösteriyor. İçeriye topu atamayınca bu haksızlığı yaşıyorsunuz. 10’uncu yahut 11’inci direklerimizi gördük bugün. Galatasaray grubu yeterli oyun ortaya koyuyor. En güç fikstürü biz oynadık. En garip fikstürdür herhalde. Galatasaray kadrosunun ulaştığı sayılar gerçek sayılar, vakit zaman oyun parlıyor, vakit zaman eksiliyor. Bunu 90 dakikaya yaymalıyız, bunun bilincindeyiz” dedi.

“OYUNCULAR MAKİNE DEĞİL, ROBOT DEĞİL”

Takımın müsaadeleriyle alakalı çıkan haberlere yönelik konuşan Buruk, “Bir program yapıyoruz. 12-13 günlük bir çalışmanın akabinde oynayan oyuncuların bir kısmı tesiste tedavi yaptı, bir kısmı müsaade yaptı, oynamayanlar da idman yaptı. Bu dışarıda farklı yansıtıldı. Oyuncular makine değil, robot değil. Natürel ki müsaade yapacaklar. Ne vakit müsaade vereceğimizi biliyoruz. Bu oyuncular, dünyanın en düzgün gruplarında oynamış oyuncular. Kendilerine ne kadar yeterli yaptıklarını biliyoruz. Tahminen 3 gün müsaade isteyecek, 3 gün de vereceksiniz bazen. Hocalar gerçek tahlil yaparsa, iki tarafın da işi çok kolay oluyor. Icardi attığı gollerin dışında kadro savunmasında da vardı. Kaleciye gitti, stopere gitti. O manada da çok düzgün işler yaptı, tekrar tebrik ederim” formunda konuştu.

“BARIŞ FORMAYI İSTEYEN, ÇALIŞAN, FİZİKÎ OLARAK GÜÇLÜ BİR OYUNCU”

Barış Alper Yılmaz’ın birinci 11’de oynamasına değinen Okan Buruk, şunları söyledi:
“Bir tenkit daima oluyor. Kerem oynadığında neden Kerem, Yunus oynadığında neden Yunus, Barış oynadığında neden Barış deniyor. Kim oynamasa tenkit oluyor. Barış formayı isteyen, çalışan, fizikî olarak güçlü bir oyuncu. Bazen bir oyuncuyla başlarsınız, oburuyla devam edersiniz. Kerem girdikten sonra o da çok yeterli işler yaptı. Bu kıymetliydi bizim için. Sergio ve Lucas baskıda geride kaldılar. İkisinden birinin Josef’e baskıya gitmesini istedik. Baskıyı tam olarak kuramıyorsunuz. İstediğimiz baskı tam olarak ortaya çıkmadı lakin ikinci yarıda paylaşımlarımız daha düzgün oldu.”
Rashica’nın performansından çok şad olduğunu da belirten Buruk, “Buraya az maç oynayarak gelmişti ancak performansını yükseltiyor, bugün de çok âlâ oynadı. Kişilik olarak da Galatasaray’a çok yakışacak bir oyuncu. İdaremiz ileride gerekeni yapar. Grubumuzda olmasından ötürü çok mutluyuz” dedi.

“BAŞAKŞEHİR MAÇI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Başakşehir’in kendisi için çok pahalı olduğunu belirten Okan Buruk, “Hem futbolculuğumun son yıllarında orada yer aldım. Hem de teknik yönetici olarak şampiyonluk yaşadık, Avrupa oynadık. Benim için değerli. Lakin en değerli şey Galatasaray’ın başarısı. Oyun olarak Başakşehir ligin kuvvetli ekiplerinden birisi. Bilhassa topa sahip olan, rakiplerine vermeyen, atak için ivedi etmeyen bir kadro. Bu oyun anlayışıyla birlikte rakiplerine karşı büyük zorluklar çıkartan, taktiksel olarak da Emre hocanın rotasyonu da çok yeterli götürdüğünü görüyoruz. Sıkıntı bir müsabaka olacak. Bizim gayemiz 3’te 3’tü. Bunu yapmak için elimizden geleni yapacağız. Dünya Kupası ortasına kazanarak girmemiz gerekiyor. Çok sıkıntı bir fikstürden geçiyoruz. Fikstürün biraz daha kendi alanımıza geldiği bir kısmına gireceğiz. O yüzden bu maç bizim için çok önemli” sözlerini kullandı.

“KEŞKE AVRUPA OYNASAYDIK”

Avrupa’da olmamalarının kendileri için bir dezavantaj olduğunu vurgulayan Buruk, “Benim en büyük problemim, -Allah herkese bu türlü meseleler versin- haftada tek maç oynuyoruz, geniş bir takımımız var. Dönem başında Avrupa oynamayacağız, bir baht mı diyorduk. Fakat artık bakınca diyoruz ki keşke Avrupa oynasaydık. Tüm oyuncularımı memnun biçimde içeride tutardım. Şu an için transfer düşünmüyoruz. Seçim sonrası, benim başlamam, transferler, son gün 5 oyuncu aldık. Çok geç bir ortaya geldik. Elimizdeki oyunculardan bir şeyler almamız gerekiyor. Şu anda hiçbir bölgeye transfer düşünmüyoruz. Alışılmış ocak ayında göreceğiz” halinde konuştu.

“DÜNYA KUPASI’NDAN SONRA FİKSTÜR AVANTAJ HALİNE GELECEK”

Sezon başından bu yana güçlü bir fikstürde çaba ettiklerini belirten Okan Buruk, şu sözleri kullanarak kelamlarını noktaladı:
“Avantaj haline gelecek. Fikstürün zıddını kendi alanımızda oynadığımızı düşündüğünüzde avantajlı hale geleceğiz. Her maç güç. Her maçın farklı öyküsü var. Herkes birbiriyle baş ediyor. Grupların birbirleriyle ortasında büyük farklılıklar yok. Bu vakte kadar topladığımız puanın bizim kalitemizin altında olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor ve Adana Demirspor maçlarında iki tane 3 puan kaçırdık. Hakem yanılgılarına maruz kaldık. Bu vakte kadar yaşadığımız hakem yanlışları var, bizim yaptığımız kusurlar var. Okan hocanın da yanlışları var. Daha yeterli bir puanda olabilirdik lakin bir yandan da yeni kurulmuş bir kadroyuz, büsbütün değiştik. 13’üncü sırada bitirmiş bir grup. Bu takım içerisinde tekrar birebir yol üzerinde hareket etmek biraz zordu ancak daha uygununu yapabilirdik. Bizim kalitemizin altında kaldık puan olarak. İleriye dönük ümidimizin çok büyük olduğunu söyleyebilirim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir