Pervin Buldan: Bu iktidarın gidişi elbette kadınların eliyle olacak

Bağcılar Meydanı’ndaki kitleye seslenen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Tayyip’in siyaset sahnesine çıkması İstanbul’da başladı, siyasi öyküsü İstanbul’da bitecek” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçim çalışmaları kapsamında sürdürdüğü halk buluşmalarını İstanbul Bağcılar’da sürdürdü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla Bağcılar Meydanı’nda gerçekleştirilen halk buluşmasına HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü ve Yeşil Sol Vilayet Eş Sözcüleri Beser Çelîk ile Mevlut Ustabaş’ın yanı sıra Yeşil Sol Parti İstanbul 3’üncü Bölge adayları ve İstanbul 1’inci Bölge Adayı Sırrı Süreyya Lider de katıldı.

Buldan Bağcılar’da şöyle konuştu:

“Nereye gidersek gidelim kimi buluşup miting yaparsak yapalım, her yerde tıpkı coşkuyu görüyoruz, her yerde tıpkı kararlılığı ve morali görüyoruz. Niçin zira Türkiye halkları, Türkiye toplumu kararını vermiş. Tayyip gidecek AKP- MHP gidecek. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın göndereceğiz. Artık diyorlar ki; ya hile yaparlarsa gitmezlerse ya yeniden bunlar başımıza gelirse diyorlar. Hiç kimse kaygılanmasın kuşku duymasın biz onları mahallî seçimlerde İstanbul’da nasıl gönderdiysek 14 Mayıs’ta da birebir halde göndereceğiz. İstanbul için de tıpkı şeyi söylüyorlardı. Ne yaparsak yapalım İstanbul’u bırakmayacaklar terk etmeyecek diyorlardı. Ne oldu tıpış tıpış gittiler, gerilerine bakmadan gittiler. Artık de tıpış tıpış göndereceğiz onları, inanın gerilerine bile bakmaya fırsatları bile olmayacak, atı alan Üsküdar’ı geçemeyecek bu sefer.

“Erdoğan’ın siyasi öyküsü İstanbul’da bitecek” diyen Buldan kelamlarına şöyle devam etti. “ Halkı patates soğan diyor ya, onlar halkımızın patates ve soğanla kederi yok diyor. Zira onların, insanların meskeninde tencerelerin kaynamadığından haberi yok. Zira onlar patates soğanın halkımız için ne kadar değerli olduğunu bilmiyor. Zira saraylarda yaşıyor, İstanbul halkının ne yaşadığından haberleri yok. Kendi geleceklerinden, çetelerden, yandaşlardan, akrabalardan öbür halkın ne yaşadığından haberleri yok. Halk aç mı kalmış, susuz mu kalmış? Yoksulluk mu, çaresizlik mi yaşıyor? Bunları bilmezler. Zira onlar Saray’ın penceresinden ülkeyi toz pembe görüyorlar. Halbuki bizim halkımızın geçim sıkıntısı var. Gençlerimizin gelecek kaygısı var, bayanların gelecek kaygısı var. Bu ülkede bayanların geleceğini çalan, şiddeti ve baskıyı her vakit uygulayan 21 yıllık iktidar sürecinde en fazla bayanları yok sayan inkar eden emeğini sömüren, bu iktidarın gidişi elbette bayanların eliyle olacak.

‘ZULMÜN HESABINI SORMAYA GELDİK’

Bu iktidarı değiştirmek sizin elinizde. Vereceğiniz her bir oyun ne kadar değerli olduğunu biz biliriz. Genç arkadaşlarımızın kullanacağı oylar kendi geleceklerini yarınlarını belirleyecek ve bu ülkede kelam sahibi olmalarını sağlayacak. Bu meydanlarda konuşuyor olabiliriz ancak temel kelamı, temel kararı 14 Mayıs tarihinde sandıklarda vereceksiniz. Kelam de sizin, karar da sizin, mühür de sizin elinizde olacak. O mührü Yeşil Sol ağacının altına o denli bir vurun ki, Türkiye’nin her yeri Yeşil’e boyansın. Sandıklara gittiğiniz vakit elinizi vicdanınıza koyun deyin ki hesap sormaya geldik. Tayyip Bey patatesin soğanın ne kadar olduğunu sormaya geldik diyin, etin, kıymanın kaç para olduğunun hesabını sormaya geldik deyin. Tayyip Bey her cumartesi gözaltına alınan Cumartesi Anneleri’nin hesabını sormaya geldik deyin. İki yıldır Urfa Adliyesi’nin önünde oturan Emine Şenyaşar’ın hesabını sormaya geldik deyin. Şu anda cezaevlerinde olan Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın, Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in, Bekir Kaya’nın, Ayla Akat Ata’nın Selçuk Mızraklı’nın hesabını sormaya geldik deyin. Kürt halkına 21 yıldır yaptığınız zulmün hesabını sormaya geldik. Bu hesabı sandıklarda soracağız, attığımız oylarla soracağız. Yeşil Sol’un altına vuracağımız mühürle soracağız.”

‘İSTANBUL’DA VEKİL SAYIMIZI İKİYE KATLIYACAĞIZ’

Kadınların, işçilerin ve gençlerin problemlerine tahlil olacak adresin Yeşil Sol Parti olduğunu aktaran Buldan, “Bütün bu sıkıntıların parlamentoda tahlili için canla başla çaba edeceğimizi bilmenizi istiyorum. Bağcılar esnafı kepenk kapatmak zorunda kalıyorlarsa Bağcılar’daki çiftçi malını satamıyorsa üretimde külfet yaşıyorsa, gençler işsiz dolaşıyorsa, Bağcılardaki bayanlar çocuklarını okula aç gönderiyorsa ve çocuklarını yatağa aç koyuyorsa o vakit karar verme günü çoktan gelmiş, geçiyor. Bağcılar halkı kararını vermiş aşikâr lakin İstanbul’un tamamının kararını vermesi lazım. Yeşil Sol’da birleşmenin, birlikte olmanın bütünleşmenin yollarını aramak ve bulmak lazım. Artık Sırrı vekilimiz söyledi, Yeşil Sol’u herkes tanımıyor olabilir. 14 Mayıs’a kadar herkese Yeşil Sol’u anlatalım ve ağacı kesinlikle lakin kesinlikle gösterelim. Oy pusulasında HDP olmayacak. Yalnızca Yeşil Sol olacak. O yüzden, biz de mührümüzü Yeşil Sol’un altına vuracağız. İstanbul’da geçen periyot aldığımız vekil sayımızı ve oy oranımızı ikiye katlamazsak” dedi.

‘OYLARIMIZ YEŞİL SOL’A’

Biz olmadan hiç bir kanun teklifi geçmesin, biz olmadan Türkiye’yi ilgilendiren hiçbir kararın altına imza atamasınlar. Yeşil Sol bu derece değerli ve değerli bir partidir. Bu değerli partiye, bu değerli partiye sahip çıkmak hepimizin misyonudur. 14 Mayıs tarihinde değiştirmek, dönüştürmek, kazanmak ve başarmak için kelam ve karar sahibi olmak için oylarımız Yeşil Sol’a. Faşizmi geriletmek için de Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na. Bu çok stratejik bir karar. Biliyorsunuz İstanbul seçimlerinde de tıpkı stratejik kararla İstanbul’da demokrasi güçlerinin kazanmasına bizler vesile olduk. Tıpkı vazife ve sorumlulukla başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değiştirmek ve onun yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmek, bir de Yeşil Sol’u güçlü bir temsiliyetle parlamentoya göndermek.

‘DÎSA JIN DÎSA JÎYAN’

Biz tıpkı vakitte bir bayan partisiyiz bu devir yüzde 45 oranında seçilebilir bayan arkadaşlarımızı listelerimizin başlarına yerleştirdik. Hiçbir partide bayanlara bu kadar kıymet verilmiyor, değer verilmiyor, bayanlar seçilebilir yerlerden aday gösterilmiyor. Ancak işte bizim farkımız bir kadın partisi olmak, bayanların kelam ve karar sahibi olmasını sağlamak, bayan vekillerimizi parlamentoya göndermektir. Sevgili bayanlar, hepinizin ismine bayan temsilciler, hepinizin ismine genç temsilciler parlamentoya gidecek. Jin Jiyan azadî dedik, artık de Dîsa Jin Dîsa Jiyan diyoruz. Jin Jiyan Azadî. Hepinizi sevgiyle hürmetle selamlıyorum bu hoş coşkunuzdan ötürü hepinizin önünde hürmetle eğiliyorum, kesinlikle kazanacağız, kesinlikle başaracağız. An serkeftin an serkeftin. An azadî, an azadî hevalno.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir