Şanlıurfa’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ölüm kavşağını yapan şirkete ödül gibi ihale

Sözcü Gazetesi’nden Özgür Cebe‘nin haberine nazaran, Şanlıurfa’daki sel felaketinde 15 kişinin boğularak can verdiği Abide Köprülü Viyadük Kavşağı’nın yüklenici firması Gürbağ Group‘un Diyarbakır Kent Hastanesi’nin de yüklenici firması olduğu ortaya çıktı.

Sel felaketinde suyla dolan Abide Köprülü Viyadük Kavşağı “Planlama ve mühendislik yanılgıları var” ikazlarına karşın viyadükleri inşa eden firma Gürbağ Group tarafından 3 Aralık 2022’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın da katıldığı bir merasimle hizmete açılmıştı.

Kavşağın viyadüklerini inşa eden Ohitan isimli şirketin bağlı olduğu Gürbağ Group‘un sahibi Halil Bağıban projeyi “Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu” kelamlarıyla tanıtmıştı. Vefat kavşağını yapan Gürbağ‘ın, 3 ay evvel 1000 yataklı Diyarbakır Kent Hastanesi’nin ihalesini de aldığı ortaya çıktı.

3 KATI BEDELLE ALDI

Diyarbakır Şehir Hastanesi ihalesi 23 Ağustos 2021’de 1 milyar 93 milyon 312 bin TL bedelle Limak Holding’de kaldı. 2 Kasım 2021’de de kontrat imzalandı. Limak bir mühlet sonra inşaatı durdurdu. Sağlık Bakanlığı 23-29 Kasım 2022 tarihleri ortasında yine ihaleye çıktı. Siyah Kalem-Zey paydaşlığı, YDA, İntaş, Nesma, Ahes ve Shem, Rec ve Gürbağ firması tekliflerini sundu. İhale tam üç katı bedelle, 3 milyar 924 milyon liraya Gürbağ firmasına verildi.

LİMAK ‘ZARAR EDİYORUM” DEYİP İNŞAATI DURDURDU

Limak, 260 bin metrekare kapalı, 50 bin 444 metrekare bina oturum alanından oluşan Diyarbakır Kent Hastanesi’nin temelini kazdıktan sonra rekor seviyede artan inşaat maliyetleri ve yüksek enflasyon gerekçesiyle 4 ay sonra şantiyeyi kapattı. Firma, ziyan ettikleri gerekçesiyle yüzde 15’i tamamlanmamış kamu ihalelerine tanınan tasfiye kararından faydalanarak inşaatı durdurdu. Kasım 2022’de Sağlık Bakanlığı yeni bir ihale açtı ve bu ihaleyi Gürbağ Group kazandı. Gürbağ, zelzele faleketi sonrasında yapılacak konutların da ihalesini kısa mühlet evvel almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir