SON DAKİKA HABERİ: Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek

Son dakika haberi! Milyonlarca çalışanı ilgilendiren minimum fiyatta orta artırımın belirlenmesi için süreç devam ediyor.

Asgari Fiyat Tespit Komitesi ikinci toplantısını yaptı. 13 Haziran’daki birinci görüşmenin akabinde tarafların tekrar bir ortaya geldiği toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın başkanlığında Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının mesken sahipliğindeki toplantıya, emekçi kısmını temsilen Türk-İş, patron kesitini temsilen Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik data ve raporları sundu.

RAKAM TEKLİFİ YOK

Komisyon toplantısının akabinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ve Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Lideri Özgür Burak Akkol ile görüştü.

Edinilen bilgiye nazaran, patron ve hükumet tarafı toplantıda sayı söylem etmedi. Toplantıdan önce Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ayrıldı. Atalay yaptığı açıklamada, “Rakamsal teklif hazir oldugunda tekrar bir araya geliriz.” dedi.

TİSK Başkanı Akkol da rakamsal bir teklifin gündeme gelmediğini kaydetti.

TÜRK-İŞ: BU HAFTA ÜÇÜNCÜ DEFA BİR ORTAYA GELECEĞİZ

Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nun kinici toplantısının akabinde açıklama yapan Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar da şunları söyledi:

“Uzun uzun görüşmeler yaptık. Çalışma hayatı ile ilgili görüşmeleri sunduk. Sayı olarak bir yere gelinmedi. Bu hafta içerisinde üçüncü kere kurul olarak bir ortaya geleceğiz. Kurulda bir karara vardıktan sonra Cumhurbaşkanımız açıklama yapar diye düşünüyorum. Bayramdan evvel sayı konusunda bir karar verilir diye düşünüyorum.

Şu anda 500 dolar karşılığı sayısını o periyot bakanımız söylemişti. Türk parası olarak görüşüyoruz, dolar üzerinden pazarlık yapmıyoruz. Günün kurallarına nazaran, insanların alım gücünün artmasını istiyoruz. 500 dolar üzerinden değil, günün kurallarına nazaran pazarlık yapılacak. Bu hafta inşallah bunu sonuçlandıracağız.”

“Kafamızdaki sayı olmazsa muhalefet şerhimizi koyarız. Gönlümüz üçlü olarak kararın alınması ” diyen Ağar, patron ya da hükümet tarafından bir sayının masaya gelmediğini söyledi.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞECEK

Asgari Ücret Tespit Komitesi’nin ikinci toplantısının akabinde yeni bir gelişme yaşandı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la minimum fiyat artırımını görüşmek için AK Parti Genel Merkezi’ne geldi. Görüşmenin ardından Türk-İş Genel Başkanı Atalay’ın açıklama yapması bekleniyor.

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir