Yargının kararına karşın Somalı madencilerin tazminatlarını vermediler: ‘Hakkımızı almadan ölmeyiz’

DİNAMİTLE GÖZÜNÜ KAYBETTİ

31 Temmuz 2007 tarihinde Azyak Kömür Madencilik firmasına bağlı kömür ocağında yerin 350 metre altında dinamit patlatılması sırasında meydana gelen kazada maden personellerinden Ali Kandemir iki gözünü, İdris Sarıkaya ise iki ayağını kaybetti. İki arkadaş 2008 yılında dava açarak hukuk gayreti başlattı. 2011 yılında sonuçlanan davada İdris Sarıkaya, o periyodun parası ile 126 bin TL, Ali Kandemir ise 2015 yılında karara bağlanan davada 1 milyon 76 bin TL tazminat almaya hak kazandı. İki karar da Yargıtay tarafından onandı. Lakin iki madenci de şirketin daima isim değiştirmesi nedeniyle tek kuruş tahsil edemedi.

“SİYASİLERİ RAHATSIZ ETTİNİZ”

Soma’da oturan iki maden mağduru arkadaş 11 yıllık hukuk gayretlerini Cumhuriyet’e anlattı. Sarıkaya, “Bana maddi manevi 126 bin TL tazminat çıktı. Ali Kandemir’e 1 milyon 70 bin lira çıktı. Hususla ilgili tüzel süreçten bir şey çıkaramayınca karşıda muhatap bulamayınca bu işe siyasi yoldan gittik. Politikler bize tekraren kelam verdi yapacağız edeceğiz diye. En son 2020’de Bağımsız Maden-İş Sendikası kuruldu. Bizim ismimiz kullanılarak Soma’da SMS’le işten çıkarılan 3 bin 700 çalışana Meclis’te yasa çıkarıldı. 5 bine yakın bireye tazminat ödendi. Fakat biz iki kişi çalıştığımız maden ocağı başka olduğu için kapsam dışı kaldık. Görüşmelerimiz sonucunda geçen yıl temmuz ayında Uyar Madencilik’te çalışan 952 bireye tazminat çıktı. Bize tekrar para çıkmadı. Bize “Basında çok yer aldınız, siyasette rahatsızlık oluşturdunuz” diyerek 200’er bin lira para verdiler. Hatta bizlere Meclis’e giriş yasağı dahi getirdiler. “Bu sizin tazminatınız değil, yasal haklarınız devam ediyor, bunu ‘bağış’ ismi altında veriyoruz” dediler. 11 yıldır tazminat ödenmedi. Hak ettiğimiz tazminatı vermiyorlar. Ölmediğimiz için cezalandırıldık. Bizim sesimiz artık duyulsun” dedi.

Hukuk kararının yok sayıldığını söyleyen Sarıkaya, “Cumhurbaşkanı dahil ‘Tazminatları ödeyin’ diye talimat verdi. İşletme müdürü 2008 yılında “Ölmediniz başımıza bela kaldınız, keşke ölseydiniz yakınlarınıza 50-100 bin lira verir kurtulurdum” dedi. Mahkeme ödemeyi firmaya hükmetti ancak şirket de olmayınca muhatap yok” dedi.

“BİZ BAĞIŞ İSTEMİYORUZ”

İki gözünü kaybeden Ali Kandemir ise “ İki arkadaş olarak 16 yıldır kaybettiğimiz gözümüzün, bacağımızın bedelini almak için hukuk gayreti verdik. Lakin, yıllardır bizi daima oyaladılar ve kullandılar. Görüşmediğimiz cumhurbaşkanı, bakan, sendika ve kurum kalmadı. ‘Siz haklısınız, paranızı ödettireceğiz’ dediler sırtımızı sıvazladılar. Sendikalar, ‘Bütün maden şehitleri gününde bizim mağduriyetimizi ön plana çıkardı. ‘Yanınızdayız’ dediler fakat hareketler toplantılar bittikten sonra yeniden yalnız bıraktılar. “Biz bağış değil kaybettiğimiz vücutların karşılığını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir