Yeniden Refah adayından kadınlara regl izni vaadi

ELAZIĞ (İGFA) – Elazığ’da Lokal Seçimler ve İrtibat bahisli araştırma yapan akademisyen Doç. Dr. Osman Vedüd Eşidir ile Kanadalı gazeteci Simeon Oluwatoba’ya konuşan eski milletvekili Faruk Septioğlu, Türkiye’de bir türlü yasalaşmayan regl müsaadesiyle ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

Septioğlu’nun bayanları yakından ilgilendiren açıklamasında, adet gören bayanların yarısından fazlası her ay bir yahut iki gün ağrı yaşadığına vurgu yaparak, “Bazı bayanlar için ağrı o kadar şiddetlidir ki, birkaç gün boyunca olağan aktiviteleri gerçekleştiremezler. Münasebetiyle çalışan bayanın adet müsaade hakkı bir insan hakkıdır. Vazifeye geldiğimiz günden itibaren Elazığ Belediyesi takımında çalışan bayanlara regl müsaadesi hakkı verilecektir. Bayan çalışanlar, hiç kimseden müsaade almadan, sıhhat raporu olmadan ayda en az 1-2 gün işe gelmeyecekler” dedi.

DÜNYADA ADET MÜSAADESİ SUNAN ÜLKELER

Dünyada birinci yasal regl iznini 1922’de Sovyetler Birliği uygulamaya koyulduğunu da anımsatan lider adayı Faruk Septioğlu, açıklamasında öteki ülkelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Japonya, 1947’de iş maddesine adet müsaadesi getirdi. Yasa, patronların sıkıntı devirler yaşayan bayanlardan o günlerde çalışmalarını isteyememesini mecburî kılıyor.

Endonezya, adet müsaadesi siyasetinin erken kabulü olan diğer bir Asya ülkesidir. 1948’de tanıtılan ve 2003’te tekrar yapılandırılan siyaset, adet ağrısı yaşayan bayan personellerin, döngülerinin birinci iki gününde çalışmak zorunda olmadığını söylüyor.

Güney Kore’de, iş maddesiyle tüm bayan çalışanlara her ay bir günlük müsaade alabileceği aylık “fizyolojik izin” sağlandı.

Vietnam, bayan emekçiler için adet günlerini hesaba katan diğer bir Asya ülkesidir. 2020 reformunda, ayda üç gün adet müsaadesi eklendi. Bu türlü bir müsaade almamayı seçen bayan çalışanlara fazladan ödeme yapılması gerekiyor.

Zambiya’da, bir bayan personel her ay bir günlük müsaade hakkına sahip.

İspanya’daki bayanlara ayda üç gün adet müsaadesi alma hakkı tanındı.

Biz de Elazığ Belediyesi takımında çalışan bayanlara regl müsaadesi vereceğiz. Temennimiz; bu hususta tüm çalışan bayanları kapsayacak bir yasanın Meclis’ten çıkmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir